sprzęgła sportowe

Koszt przebudowy sprzęgła fabrycznego, (jedno tarczowego)na sportowe wynosi 650-1800 zł, zależy to od typu sprzęgła,czasu przebudowy i poniesionych kosztów związanych z ilością użytych materiałów. Natomiast przebudowa samej tarczy na spiekach to 250-500 zł

Sprzęgło fabryczne nie jest przystosowane do gwałtownego przeniesienia napędu. Wiemy że podczas ruszania samochodem z miejsca,sprzęgło przenosi moment obrotowy za pośrednictwem tarcia występującej pomiędzy kołem zamachowym silnika i płytą docisku sprzęgła.Te dwa elementy łączy tarcza sprzęgła posiadająca okładziny cierne. Podczas gwałtownego rozłączania(załączania)sprzęgła występuje nadmierny poślizg, wynikiem tego jest powstawanie wysokiej temperatury. Najbardziej narażone na uszkodzenie od nadmiernego ciepła są okładziny tarczy. Tradycyjne okładziny wykonane są z pyłów,włókien i opiłków metali miedzi,mosiądzu.Są to materiały odporne tylko do pewnego stopnia na temperaturę.Spieki ceramiczne tzw. (klocki) są to segmentowe okładziny z lepszych materiałów odpornych na temperaturę poślizg i zużycie.

PRZEBUDOWA NA SPORTOWE
Dostarczone do nas sprzęgło fabryczne jest całkowicie rozmontowane(czynniki pierwsze) Elementy słabe lub uszkodzone wymieniamy na nowe. Zastępujemy segmenty sprężyste tarczy które są montowane do tłumika drgań skrętnych,bądź osadzamy tylko wielowypust wałka sprzęgłowego bez sprężyn (twarda tarcza). Blachą jednolitą odporną na oderwanie,pęknięcie poprzez nitowanie. Następnie mocujemy 6-12 spieków ceramicznych za pomocą nitów wytrzymałych mechanicznie i odpornych na temperaturę. Jeśli tarcza sprzęgła posiada tłumik drgań skrętnych(sprężyny),to wzmacniamy je. Zaletą naszych tarcz jest to że tłumiki są skręcane,wiec możemy bardzo szybko wymienić sprężyny. Następnie regenerujemy docisk poprzez toczenie szlifowanie dopasowanie wysokości płyty do grubości tarczy,w miarę możliwości wzmacniamy siłę docisku tarczy do koła zamachowego. Następnym przebudowujemy koło zamachowe silnika. Spełnia ono dwa bardzo istotne elementy pracy silnika,po pierwsze wyrównuje jego pracę, po drugie odprowadza ciepło powstałe w wyniku pracy sprzęgła. W samochodach sportowych stosuje się bardzo lekkie koła zamachowe(często aluminiowe), dlatego koła zamachowe są przez nas odciążane od 7%-35%,czyli toczone szlifowane i wyważane(wartości procentowe zmniejszenia masy zależą od typu i charakterystyki silnika). Następnie cały zespół(docisk,tarcza,koło zamachowe)jest wyważane statycznie i dynamicznie. Zostaje tylko malowanie farbami żaroodpornymi. Czas oczekiwania na przebudowę to najczęściej 1 tydzień z dostawą.

 

mechanik114 mechanik114 mechanik114 mechanik114