sprzęgła

Koszt kompletnie zregenerowanego jednotarczowego sprzęgła, (bez montażu w pojedzie )o wym.430 mm stosowanego w samochodach ciężarowych i autobusach,wynosi ok.1000zł netto.(Tj, naprawiony docisk sprzęgła ,zregenerowana tarcza sprzęgła, szlifowane i wyważone koło zamachowe) Natomiast naprawa tarczy sprzęgła do samochodu osobowego to 60-150 zł.

Sprzęgło jest bardzo ważnym, i jednocześnie awaryjnym elementem układu przeniesienia napędu pojazdu Nieprawidłowe użytkowanie sprzęgła,jak również trudne warunki eksploatacyjne w jakich pracuje(wysoka temperatura), mają znaczny wpływ na jego zużycie.Sprzęgło przenosi moment obrotowy za pośrednictwem siły tarcia występującej pomiędzy kołem zamachowym silnika i płytą docisku.Te dwa elementy łączy tarcza sprzęgłowa połączona z wałkiem wejściowym(sprzęgłowym)skrzyni biegów.W trakcie rozsprzęglenia luz pomiędzy poszczególnymi elementami wynosi ok. 0,75 mm;dlatego ważne jest,aby była zachowana idealna płaszczyzna koła zamachowego i płyty docisku.Istotne znaczenie ma także grubość tarczy sprzęgła, i oczywiście jej płaszczyzna.

REGENERACJA
Regeneracja sprzęgła polega na rozebraniu sprzęgła na czynniki pierwsze i naprawie uszkodzonych elementów.Na podstawie wstępnej weryfikacji ustalamy koszt naprawy.Zużyte elementy wymieniamy na nowe lub używane( tylko markowych producentów).Odbudowie poddawana jest tarcza sprzęgłowa. Demontujemy sprężyny tłumika drgań skrętnych(czasami jest to tłumik dwustopniowy),sprawdzamy stan ich zużycia i ewentualnie w razie potrzeby wymieniamy.Istotny jest także stan gniazd sprężyn w tarczy,czyli ich osadzenie. Bardzo ważny jest dysk tarczy (cała kompletna obudowa),do której mocujemy okładziny sprzęgłowe sprawdzonych producentów ''REYBESTOS''lub''ADF-FINAFF'',uznane przez nas za najlepszych. 

Często w tarczy występują elementy sprzężyste tzw.segmenty, które pod wpływem temperatury ulegają odkształceniu tracąc swoje parametry(w niektórych typach taką rolę spełnia sama płaszczyzna tarczy).Uszkodzone elementy zastępujemy nowymi. Każdą tarczę wyważamy statycznie i dynamicznie. Następnym regenerowanym elementem jest docisk sprzęgła. Rozkręcamy go lub roznitowujemy(w zależności od konstrukcji),oddzielamy płytę dociskową od obudowy i wyrównujemy jej płaszczyznę poprzez szlifowanie.Ma to na celu uzyskania idealnej powierzchni przylegającej do tarczy.Sprawdzamy stan sprężyny centralnej i jej dźwigni wyciskowych.Szczególną uwagę zwracamy na ewentualne pęknięcia i wypracowanie płaszczyzny,stan wytarcia sprężyny w miejscu styku z łożyskiem wyciskowym.

Ostatnim regenerowanym elementem sprzęgła jest koło zamachowe silnika, którego jednym z zadań jest odprowadzanie ciepła emitowanego w trakcie pracy.W wyniku wysokiej temperatury na jego powierzchni powstają pęknięcia,zarysowania,zgrubienia. Ze względu na konieczność zachowania parametrów w trakcie rozsprzęglania istotne jest,aby jego płaszczyzna była równa.Uzyskujemy to poprzez szlifowanie.

Przed zamontowaniem sprawdzamy prawidłowość działania kompletnego sprzęgła.Wieloletnie doświadczenia naszych fachowców wykazują, że lepiej zregenerować sprzęgło oryginalne, niż kupić tanią podróbkę kiepskiej jakości..Regeneracja dostarczonego do nas sprzęgła trwa 1-8 godz.(jeśli jest to sprzęgło nietypowe do 2dni).Klient dostaje w rozsądnej cenie kompletnie odbudowane sprzęgło..Trwałość regenerowanego sprzęgła to ok.85%, eksploatacji nowego, zaś cena oscyluje w granicach 30%

NOWE
Oferujemy państwu w atrakcyjnych cenach sprzęgła wiodących producentów takich jak: ''EATON'',''SACHS'',''LUK'',''VALEO'',''BORK-BECK''

Mamy także elementy sprzęgieł do wszystkich samochodów ciężarowych,dostawczych i autobusów takie jak: łożyska wyciskowe,zapinki,.sprężyny centralne, uszczelniacze, inne.

Posiadamy również okładziny sprzęgłowe do wszystkich typów pojazdów.

NAPRAWA
Naprawa sprzęgła polega na wymontowaniu sprzęgła i koła zamachowego z pojazdu.Jeśli zachodzi taka konieczność wymieniamy uszczelniacz koła zamachowego.Sprawdzamy stan układu wspomagania, czyli jego poszczególne elementy:część mechaniczną, pompę, wspomaganie hydrauliczno-pneumatyczne, stan przewodów i płynu.W razie konieczności wymieniamy je.Oceniamy także stan łożysk: wyciskowego i w kole zamachowym(pilotującego), w razie potrzeby zastępujemy je nowymi Przeciętny czas wymontowania,zregenerowania i zamontowania sprzęgła do każdego ciągnika siodłowego trwa od 8 do 12 godzin,(jeśli montujemy nowe sprzęgło trwa to znacznie krócej).

mechanik114 mechanik114 mechanik114 mechanik114